Léčivá síla (sebe)doteku: Péče o tělo a duši

Se sílou léčivého vědomého doteku jsem se poprvé setkala v roce 2018, kdy jsem měla možnost zúčastnit se několikadenního tantrického workshopu a opravdu dodnes s obrovskou úctou vzpomínám na zážitky, které mi pootevřely perspektivu do vnímání lidského těla a jeho spojení se srdcem a duší.

Vzpomínám, jak jsem při světle svíček ve velmi intimním prostředí prováděla tantrickou rituální masáž starému pánovi, bývalému knězi. Tento muž ležel na zádech a já stála u jeho hlavy. Hladila jsem jej jemnými motýlími doteky po jeho tváři, po které mu tekly slzy. Slzy, které konečně uvolnily mnohá emoční napětí. Jemnost a laskavé přijetí, které jsem mu v té chvíli dala se hluboce dotknuly nás obou. A mě zasáhlo, jak moc nám lidem chybí dotek….a také jeho hluboká posvátnost.

V dnešním uspěchaném světě, kde je naše pozornost často roztříštěna nesčetnými směry, může vědomý dotek působit jako zapomenuté umění. Přesto je akt dotýkání se záměrem a láskou hlubokou formou péče, úcty, pokory a branou k hlubšímu uzdravení. Obzvláště pak, pokud se takto dotýkáme sami sebe, může se proměnit v krásný akt sebelásky.

Jazyk dotyku

Dotek je univerzální jazyk, který přesahuje slova. Je to první smysl, který si jako lidé vypěstujeme, a jeho důležitost rezonuje celým naším životem. Vzpomeňte si na uklidňující dotek ruky milovaného člověka, když se cítíte na dně, nebo na jemné pohlazení maminčiny ruky na čele, když nám není dobře. Dotek znamená péči, spojení a pohodlí.

Dotek jako léčení

Když tento vyživující dotek obrátíme dovnitř, k sobě, stane se něco magického. Sebe-dotek se stává aktem soucitu. Je to okamžik, kdy uznáváme vlastní bolest, stres nebo nepohodlí a reagujeme laskavě. Ať už je to jemná ruka na srdci, uklidňující pohlazení na paži nebo láskyplné objetí vlastního těla, sebe-dotek říká: „Jsem tu pro tebe a záleží mi na tom.“

Fyzické a emocionální uvolnění

Léčivý potenciál sebe-doteku není omezen na fyzické tělo. Je to úzce spjato s naším emocionálním blahobytem. Když se sami sebe dotýkáme něhou, vytváříme bezpečný prostor pro emoce, aby vypluly na povrch. Je to signál našemu podvědomí, že jsme ochotni naslouchat, cítit a léčit. Prostřednictvím sebe-doteku můžeme uvolnit zadržované emoce, zmírnit úzkost a poskytnout útěchu v dobách smutku.

Prohlubování sebelásky

Sebeláska není jen o dobrém pocitu; jde o pocit celistvosti. Vlastní dotek je ztělesněním této lásky. Je to praxe sebepřijetí, obejmutí každé jizvy, každé křivky a každé nedokonalosti. Když se dotýkáme sami sebe láskou, pěstujeme hluboký pocit vlastní hodnoty a přijetí sama sebe. Naučme se ctít naše těla jako nádobu své duše, chrám, který si zaslouží tu nejvyšší úctu.

Praktické tipy, jak vědomý dotyk pozvat do života:

Ranní rituál: Ještě v posteli či v koupelně můžeš začít svůj den jemným pohlazením své tváře, svých prsou i boků. Polož si ruku na srdce a několikrát se zhluboka nadechni, vnímej při tom teplo své ruky a rytmus svého srdce. Můžeš se při tom také soustředit na mantru „Nadechuji lásku, vydechuji lásku.“

Automasáž: Namísto rychlého namazání těla si dopřej si jemnou automasáž s výživnými oleji. Já ráda používám mandlový, jojobový či hroznový s kapkami esenciálních olejů jako Geránium či Ylang Ylang. Dovol si zpomalit své doteky, zavřít oči, vnímat svou kůži. Věnuj pozornost oblastem napětí nebo nepohodlí, ale také tváři, ňadrům, bříšku, yoni, zadečku. Posílej do těchto míst lásku a přijetí.

Obejmi své tělo: Už nemusíš čekat, až Tě někdo obejme. Ty sama si můžeš kdykoliv dopřát jemnou či pevnou náruč přesně tak, jak to právě potřebuješ. Uvědom si, že sama jsi svá nejlepší kamarádka, nejoblíbenější člověk na světe a přesně takovou náruč a podporu si dopřej.

Uklidňující gesta: Když se ocitneš v náročné situaci, stresu nebo smutku, můžeš se opečovat stejně, jako bys to udělala malému dítěti nebo kamarádce. Pohlaď si vlasy, tvář, obejmi se. Dopřej si stejné pohodlí a konejšící bezpečí, jaké bys dopřála milované osobě.

Večerní relaxace: I před spaním je vědomí dotek stejně důležitý a uklidňující jak pro tělo tak pro mysl. Pohlaď si jemně hlaďte ruce, nohy a obličej, poděkuj za své tělo a den, který jsi mohla díky něj prožít.

Můj dárek pro Tebe

A to ještě není všechno! Krásná ženo, protože si velmi vážím Tvého odhodlání se každý den znova rozhodnout pro sebelásku a sebepéči, jako speciální dárek Ti posílám krásnou meditaci Vědomá masáž prsou. Tato meditace Tě provede jemnou, láskyplnou praxí, která může přinést něhu a přijetí do srdeční oblasti, této nádherné brány k životu a potěšení, kterou my ženy často zanedbáváme.

K masáži si nachystej olej a zajisti si, aby Tě nikdo nerušil, aby ses cítila bezpečně a příjemně…

Závěrem

Vlastní dotek je důkazem toho, že jsme hodni lásky a péče. Skrz toho, že uznáme svou vlastní hodnotu uvnitř, se nám může dostat ocenění a péče zevnitř, okolního světa. Je každodenní praxe propojení, soucitu a sebe léčení. Prostřednictvím tohoto jednoduchého, ale hlubokého aktu můžeme pěstovat hlubší pocit pohody a vyživovat nejen své tělo, ale i duši. Nauč se používat a prožívat tuto léčivou sílu doteku a s nadšením sleduj, jak proměňuje vztah k soba k sobě a ke světu kolem Tebe.

Děkuji Ti za Tvůj čas a přeji nádherný den.

S láskou, Michaela Jones

Lehkost ženství

A samozřejmě, pokud toužíš se nechat inspirovat na cestě sebelásky a vědomé práce se svým nádherným ženským tělem, propoj se se mnou také ve FB skupince Lehkost ženství.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů