Vědomé kojení

Kojení je velice důležitá etapa v životě ženy matky. Pro některé ženy se jedná o nádhernou zkušenost a pro jiné to může být bolestné jak fyzicky, tak emočně. Pokud žena zažívá nepříjemné tělesné pocity, určitě doporučuji se obrátit na laktační poradkyni, která pomůže se správným začátkem, aby kojení nebolelo, bylo efektnívní a příjemné jak pro maminku tak její dítě. Já bych se v dnešním článku ráda rozepsala o Vědomém kojení a nabídla pár tipů jak, jej zapojit do svého denního života.

CO JE TO VĚDOMÉ KOJENÍ

Tento pojem pro mě znamená, že je žena schopná svému dítěti nabádnout také svou plnou pozornost. Nejedná se tutíž pouze o nutriční výživu miminka, nýbrž o láskyplnné spojení dvou bytostí, které byli ještě donedávna jedna. Je to te moment, kdy opět spolu splynou, kdy jsou součástí jeden druhého. Kdy mezi maminkou a miminkem proudí láska, bezpečí, důvěra. Kdy se oba ztratí v prostoru bezčasí, kde nic není důležitější než jen ten přítomý okamžik, kde se oba právě nachází….

PÁR KONKRÉTNÍCH TIPU JAK NA VĚDOMÉ KOJENÍ

Nyní bych Ti chtěla tedy navrhnout pár způsobů, jak můžeš pomocí jednoduchých technik Mindfulness udržovat své soustředění…. Protože jsem si vědomá, že miminko cítí, když “nejsi s ním”

A nejen to. Veřím, že i Ty tento krásně strávené momenty chceš prožívat každým douškem. Čas běží až moc rychle, když je děťátko malé. Určitě také toužíš užívat si společně s ním radost z bytí, z přítomného okamžiku! A samozřejmě nejen při kojení….

1. Buď tady a teď

Vyhraď si čas na kontakt se svým miminkem. Věnuj mu svoji plnou pozornost, nekoukej do telefonu nebo na televizi. Dítě velmi rychle pozná, zda jsi opravdu s ním.

2. Dýchej

Ano, tak jako v meditaci, když se ztratíš v myšlenkách, vrať se zpět pomocí dechu. Soustřeďte se, vnímej každý jeden nádech a výdech a uvědom si, kde Tvůj dech jde, jaká část těla se rozpíná, sleduj malé pauzy mezi nádechem a výdechem.

Tip: Můžeš zapojit jednoduchou vizualizací. S nádechem nasávej životní energii, s výdechem posílej výživnou lásku svými prsy miminku.

3. Zapoj smysly

Pokud se Ti nedaří se přikotvit v přítomnosti a Ty sice jsi s miminkem, ale mysl brouzdá buď v minulosti nebo je v budoucnosti, zkus více zapojit své smysly. Zrak, sluch, hmat, čich i chut. To vše Ti pomůže dostat se více do přítomnosti. Zavnímej své dítě, procit jeho vůni, dech, podívej se mu hluboko do očí. Hlaď jej, vnímej jeho hladkou pokožku a vlásky.

Tip : Uvědom si, jak se cítíš Ty sama ve svém těle. Polož si otázku “Co pravě potřebuji já?” A zkus to co nejdříve po kojení udělat. Nezapomínej, šťastná maminka, šťastné miminko.

4. Komunikuj

Výborný způsob, jak udržet pozornost v přítomném okamžiku je, že si s miminkem budeš povídat. Můžeš mu vykládat jak se teď máš a cítíš, vykládat mu příběhy o Vaší rodině, co budete společně dělat později…. krásné je také vykládat pohádky a zpívat.

5. Zapoj pohyb

Aby jsi se dostala do těla, když se Ti to nedaří, zapoj jakýkoli pohyb. Výborně slouží intuitivní tanec a nebo obyčejné vytřepaní těla. Jednoduše si pust oblíbenou písničku a nech své tělo dělat to, co potřebuje. Díky toho se také uvolní z Tvého těla napětí, ulevíš ztuhlým zádům a uvolníš dávku enorfínu, pocitu štěstí…

3 BONUSOVÉ TYPY NA NOČNÍ KOJENÍ

Nicméně, jak asi každá maminka ví, kojení zabírá dost času ve dne i v noci, a proto sama hledám způsoby, jak tento čas kvalitně využít…

1. Meditace

Kojení po tmě je možné využít jako čas pro meditaci. Ideální může být vizualizace, která Tě provede. Nicméně, pokud nemáš v dosahu telefon a sluchátka, vystačíš si se svým vlastním dechem. Je možné se soustředit na počítání délky dechu, na malé pauzy mezi nádechem a výdechem, na to kam dech putuje a kterou část těla rozpíná…

Tip: Zavři si oči a malinko se pousměj. Vizualizuj si, jak s nádechem proudí vnitřní úsměv do Tvého srdce, s výdechem jej rozvádíš po celém těle a prsy ke svému miminku.

2. Pranayama

Zkusit můžeš i tuto jednoduchou dýchací techniku zvanou Anuloma Viloma.

Začneme tím, že palcem pravé ruky uzavřeme svou pravou nosní dírku. Poté se nadechneme (levou nosní dírkou) a v duchu počítáme do 4.

Poté prsteníčkem pravé ruky uzavřeme i levou nosní dírku. Obě nosní dírky jsou tedy uzavřené a v duchu počítáme do 2.

Poté ulovníme palec pravé ruky, vydechneme pravou nosní dírkou a počítáme do 4.

Celý proces opakujeme 8x.

Pokud se nadechujeme a vydechujeme střídavě levou a pravou nosní dírkou, můžeme si tak okamžitě ulevit od obav, napětí mysli, deprese a dalších věcí, která nás rozrušují.

Víte že: Prana znamená životní energie, dech života. Yama znamená ovládnutí. Pranayama je ovládnutí životní energie pomocí dechu.

3. Poslech podcastů, audioknihy či on-line kurzů

Poslední noční tip je poslech….pokud to máte jako já a musíte celkem dlouho čekat, až si miminko po kojení uleví. Tento čas skvělý pro využití jako alternativu ženám, které přes časově náročný den nenašli pár chvil na osobní a duševní rozvoj 🙂

Bud na sebe jemná

Závěrem je třeba říci, že to nejspíše nepůjde hned a samo. Je přirozené, že se nám honí hlavou spousty myšlenek a je jednoduché se sebou vést vnitřní dialogy. Proto se prosím nejhodnoťme a nesuďme. Vždyť už tak jsme my mámy dokonalé. Důležité je si to bytí s miminkem neustále užívat, vnímat a uvolnit se při tom. Nezapomínej, v lehkosti je krása…

Přeji, ať se Vám kojení a společné chvíle daří prožívat vědomě.

Namaste,

Mickey

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů